„BERGEN-BIMNEM". Bouw- en Bouwgrond Maatschappij Villa-terreinen op billijke condities v - V Tol rond het Hertenkamp, aan de Guurtjcslaan, de Eeuwigelaan en de Sparrenlaan. Vraag! inlichtingen, kaartjes en drukwerken aan onze kantoren: Stationstraat 170 G BERGEN, Telefoon No. 23 en Willem de Zwijgerlaan 3 's-GRAVONHAGE, Telefoon No. Schev. 621. het hek hiervan geplaatst bordje is op de grond, geschonken door Jacob van Reenen, het hertenkamp in 1912 aange legd. Dit blijft ons er dus aan herinneren, dat met deze sympathieke geste zowel ten gerieve van de Berger bevolking als van de zomergasten, het dorp een hertenkamp verkreeg. Later, in 1923, werd aan de ingang van het Van Reenenpark een grote stenen bank geplaatst, gemaakt door de beeldhouwer Tjipke Visser. In de rug van de bank zit een bronzen reliëf met een doorsnede van 50 cm. De afbeelding hier op toont een man met een grote snor: burgemeester Jacob van Reenen. De bank was een geschenk van de burgerij aan Jacob van Reenen bij zijn afscheid als burgemeester. Het Van Reenenpark kan als eerste grotere uitbreiding van het dorp worden gezien, al spoedig gevolgd door andere. Voorts vond op de nog open zijnde per celen tussen de boerderijen en de woon huizen geleidelijk een verdere verdichting van de bebouwing plaats. Ook nog onge bruikte ruimten aan de verschillende wegen kregen een bestemming, bijvoor beeld tennisbanen, waarvan er drie (aan de Kruisweg, Prinsesselaan en Komlaan) werden aangelegd. Gesteld kan worden, dat grofweg ten noorden en westen van de Kerkbuurt meer luxe bebouwing en ten zuiden en oosten hiervan de meer eenvoudige bebouwing ging plaatsvinden. Zuidergeest Als volgende uitbreiding kan de bouw in 1917 van twaalf arbeiderswoningen in zes blokken aan de Zuidergeest genoemd worden. Deze bouw vond plaats naar aanleiding van een bij het gemeentebe stuur ingekomen verzoekschrift van de vereniging Bergens Belang. Het behelsde het verzoek om 'maatregelen ter voorzie ning in de woningnood, die reeds thans de kleine burgerstand op een zeer beden kelijke wijze in deze gemeente be- dreigt'('). De gemeenteraad besloot in januari 1917 tot vermelde bouw gezien de noodzaak en omdat er geen aanwijzingen waren van een aanpak van de zijde van het particulier initiatief. Daartoe kocht de gemeente de Lijtweg, de Geestweg en de Verlengde Geestweg van Jacob van Reenen voor het bedrag van 1In een raadsbesluit van 1918 werd daarop ge steld, dat het wenselijk is om over te gaan tot verbreding en verharding van enige wegen op de Zuidergeest, welke wegen door de aanbouw van woningen daar, hoe langer hoe meer voor het verkeer van rij tuigen en voetgangers worden gebezigd. Activiteiten VVV Inmiddels had de VW in 1910 voor het eerst de Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode laten uitkomen. Die Badbode bevatte gewoonlijk een toeristisch artikel, tarieven van de zeebaden, waterstanden, dienstregeling van de tram, advertenties en de lijst van alle 'vreemdelingen' op dat moment in het dorp aanwezig. Dit laatste was ten behoeve van de opzet van statis tieken, maar ook voor de hotel- en pen siongasten, die nu konden lezen, of er bekenden in Bergen logeerden. Belangrijk waren natuurlijk ook de adviezen die de Badbode gaf voor het nemen van een zee bad. Zoals deze: 'a. personen op meer gevorderde leeftijd, laat ons als gemiddel de 60 jaren nemen, zullen alvorens een zeebad te nemen goed doen zich eerst te laten onderzoeken, b. raadzaam is om hoofd, hals en borst goed met koud water nat te maken alvorens onder te dompe len'. De Badbode van 1911 meldt: 'De groeiende toeristenstroom en het toene mende aantal koopers van grond leidden tot een steeds grootere bouwactiviteit in Bergen'. De VVV en met name de in 1910 gevormde Commissie van Bijstand van de VVV zag dit met lede ogen aan. In het jaarverslag van deze commissie kan men lezen: 'En inmiddels gaat men door het natuurschoon van Bergen te vernietigen, gaat men door met het bouwen van het eene lelijke huis na het andere. Steeds hebben wij met nadruk gezegd, dat daar, waar natuurschoon moet wijken voor materieele belangen, dit moet geschieden door bevoegden. Dat door een deskundi ge de wegen geprojecteerd, bouwterrei nen verkaveld en huizen gebouwd moeten worden'. In 1912 werd een informatiebureau opgericht. De eigenaar van de Bergense Kunsthandel, P.J. Brouwer, beheerde dit bureau in zijn zaak, toen gevestigd, zoals hiervoor vermeld, in het huis met de klokgevel aan de Raadhuisstraat. Later kreeg de VVV naast het postkantoor een Actie op de Renbaan in 1908. Het witte paard rechts is Baron Zilver uit de renstal 'Holland', die aan de Breelaan stond (fotoarchief Piet Mooij, Bergen NH).

Bergense kroniek | 1997 | | pagina 11