van de fabrikant Arnold Heystee die in datzelfde jaar 1916 de huizen in het park Meerwijk liet bouwen. Hierin zijn ook zulke prachtige tegelwerken aangebracht. Van de glas-in-lood ramen, die evenals de tegeltableaus een impressie van de slag bij Bergen geven, weet ik de maker niet zeker, maar het is vermoedelijk het atelier W. Bogtman uit Haarlem geweest. Ook de ramen in het Vredeskerkje zijn hiervan afkomstig. Janssen heeft helaas maar weinig ge noegen van zijn zomerhuis gehad. Na er drie weken gewoond te hebben, overleed hij op 10 april 1918 aan een ongeneeslijke ziekte. Zijn erfgenamen hebben gepro beerd het huis te verkopen, maar er kwam geen aannemelijk bod. Een veiling in 1919 werd afgelast: wie had er voldoende geld voor zo'n kasteel? Zijn Baarnse huis vond wel een koper: de belastingdienst. Zo waren er meer bezittingen van deze miljo nair, die men moeilijk kwijt raakte. Er was een auto, een 12-cilinder Packard, die één-op-één liep. Met een volle 60-liter tank kon je niet eens in Baarn komen zonder bijtanken. Wat daarmee gebeurd is, is mij onbekend gebleven; een old timer markt was er toen nog niet. Het huis stond jaren leeg. Het pleit voor de solide bouw dat alles intact bleef. Van tijd tot tijd zijn er kijkers geweest, maar het werden geen kopers. Als jongen van een jaar of dertien ben ik er nog eens met mijn vader in geweest om te zien of het bruikbaar was als hotel. Zonder kostbare verbouwingen bleek dat niet mogelijk. In maart 1924 werd de villa Russenduin opnieuw in veiling gebracht en gekocht door P.W. Janssen, zoon van de overle den eigenaar. Bio-Vacantieoord Op 23 december 1930, wist de Stichting Bio-Vacantieoord, een organisatie van de Nederlandsche Bioscoopbond het ge bouw voor een aannemelijke prijs in han den te krijgen. De opzet was van het huis een kindervakantiekolonie te maken, waarbij de Bioscoopbond als sponsor zou optreden. In 1931 kwam de eigendoms overdracht tot stand. In de zomer van dat jaar echter is in het gebouw nog een ten toonstelling van Bergense kunstwerken geweest ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de badplaats. Niet alleen schilder- en beeldhouwwerk werd ge toond, maar ook muziekwerken en vooral ook veel literair werk van auteurs uit Bergen. Dat laatste leverde opvallend veel op: een hele tafel vol. Foto van het schilderij van August Janssen, bouwheer van Russenduin, en zijn dochter Melly (foto: Gemeentemuseum Het Sterken- huis). 25

Bergense kroniek | 1996 | | pagina 25