Wie weet...? Ik herinner mij nog uit die tijd dat wij aardappels moesten raspen. Mijn moeder maakte hier met warme melk pap van. We moesten dit vlug opeten anders werd de pap weer dun. Kerstfeest op 't Oude Hof "Mevrouw van Reenen-Völter vierde elk jaar kerstfeest met de arme kinderen van Bergen op 't Oude Hof. In de manege, nu Zwarte Schuur', stond een kerstboom. Ook stonden er lange tafels met verschil lende cadeautjes er op. Een maand voor de kerst kwam er een agent van de gemeente vragen wat je wilde hebben. We kregen behalve het gevraagde allemaal hetzelfde lapje stof. Ik schaamde mij rot dat je later aan mijn jurkje kon zien dat ik een arm kind was. Met Pasen mochten we paaseieren zoeken in het bos bij Kranenburgh. Voor ieder kind waren er vier gekookte eieren verstopt achter de bomen. Vond je ze niet dan was er niets aan de hand, want je eieren kreeg je toch nog mee naar huis. Binnen kregen we chocolademelk en Verkadekorstjes. Op 27-jarige leeftijd trouwde Josephine van der Steen met Jaap Oudhoff. Zij gin gen bij de kruidenierswinkel in de Sint Anthoniusstraat wonen. Zij kregen drie zoons en een dochter. Als er moeilijkhe den waren fietste zij altijd even naar 't Woud. Die plek is haar dierbaar gebleven. De foto van een ronde betonnen plaat die in nr. 2/1995 op blz. 47 werd afgedrukt, heeft een aantal plezierige reacties veroor zaakt. Jo-Anna Meijer, Wilhelminalaan 4, wist er in een brief aan de redactie veel over te vertellen. Volgens haar - en dat klopt - lagen er vroeger twee van deze 'tegels' in de bestrating van de Ruinelaan, één tussen 't Oude Raethuys en de zaak van M.J. Hollander (die tegel ligt er nog - ter bezichtiging), en één op de hoek van de Dorpsstraat. "Ze waren bedoeld als verkeersborden. Met een auto (vooraan zicht) en een motorrijder (zijaanzicht) gaf het aan, dat gemotoriseerd verkeer er van twee kanten niet in mocht rijden. Mijn moeder vertelde me dat mijn vader ze lig gend op zijn knieën heeft uitgehakt. Dat was Christiaan Frederik Meijer (1893-1977), huisschilder in Bergen tot ca. 1962 aan de Dorpsstraat 27. Misschien heeft hij de voorstellingen ook ontworpen". Mevrouw A. Brouwer, Vijverlaan 4 en de heer H. Geel, Mezenlaan 8 wisten ook belangrijke details te noemen. De foto was overigens afkomstig van Dick Brommer, die nog meer bijzonderhe den leverde over wat hij noemde "het naar mijn mening merkwaardigste en eer ste officiële 'verkeersbord' in Bergen". Hij schrijft o.a.: "De ronde borden, in feite tegels van beton, werden omstreeks 1932- 1933 in het wegdek gelegd. Het ver moeden is gewettigd dat burgemeester H. van Reenen geen verkeer langs zijn kamer wenste te horen. De tegels waren ooit in kleuren uitgevoerd maar die hebben de tand des tijds niet doorstaan. Hoe overi gens de autobestuurders de symbolen op de grond konden lezen, is niet bekend. Met sneeuw was er helemaal niets van te zien". Tot zover de reacties. Tenslotte de bekende vraag: wie weet bijzonderheden over de hierbij afgebeelde boerderijUw antwoord graag aan het redactie-adres, zie voorin het blad. Jammer genoeg kun je op 't Woud niet oud worden omdat de afstanden naar de winkels en andere voorzieningen te groot zijn. Maar mijn geest is nog altijd op 't Woud.U 23

Bergense kroniek | 1996 | | pagina 25