Nu Toen Op de Verlengde Geestweg, vroeger een 'notweg', stonden links (vanaf de Middengeestweg naar het noorden kij kend) sinds 1917 zes blokjes van twee hui zen met een nogal grijzig uiterlijk. In 1972 kwamen er drie rijtjes van vier woningen voor in de plaats. Men woont er op de zandige grond van de Zuidergeest. Rechts de kwekerij met het huis van hovenier De Jong (fotoarchief Piet Mooij, Bergen NH). De tuin van Herman de Jong werd in 1973 bestemd voor eengezinswoningen. De winkel die op de linkerfoto aan het einde van de straat zichtbaar is, werd in 1922 als klein kruidenierszaakje begonnen door Gré van Wonderen en haar moeder. In 1939 vergroot, werd het later een Vivo- winkel. Nico Kaandorp nam de zaak in 1960 over; in 1967 is ze verbouwd tot zelf bedieningswinkel. Op 1 februari 1987 werd de zaak gesloten. Thans verhuurt de familie Kaandorp het pand als vakantie- apartementen (foto: Trees Staarink- Bruinsma). Dit grote burgerwoonhuis aan de Dorpsstraat 9 heeft een lange geschiede nis. Het werd eind vorige eeuw gebouwd voor Jan Leijen (de Rijke), een boer die ging rentenieren. In 1921 woonden er C.J. Henneman en juffrouw C. Leijen, vanaf 1935 Kasper Niehaus en zijn gezin. Niehaus was van Oostgroningse afkomst, hij was kunstcriticus voor De Telegraaf en een verdienstelijk kunstschilder. Na zijn overlijden in 1972 hebben korte tijd zijn dochter Hermien en schoonzoon Bert Hooning (architect) het huis bewoond. Toen het pand leeg kwam te staan werd het door de gemeente toegewezen aan woonwagenbewoners. Circa 1970 ver kocht de erfgenaam van Jan Leijen het pand aan Chris Dekker, de zoon van dok ter Dekker, waarna het in handen kwam van de Febo (een samenwerking van de rooms-katholieke parochie en het Hooge Huys). Tenslotte kocht Scholten's Drankenhandel de helft van grond en pand en weer later het gehele terrein en pand. Het werd voor opslagdoeleinden gebruikt. In 1985 verhuisde Scholten en werden grond en opstal verkocht aan Bouwbedrijf Overloon. Deze realiseerde er onder architectuur van Maarten Min het op de foto getoonde koopwoningenpro ject (linker foto: Piet Mooij, Bergen NH),

Bergense kroniek | 1996 | | pagina 23