De Engelse oostkust van Creat Yarmouth tot Winterton-on-Sea - pendant van de Noordhollandse kust tussen Castricum en Hargen aan Zee. Tekening F.D. Zeiler. baar, maar vaker nog leem, zoals bij het Roode en Oude Mirdumer Klif in Gaasterland. Overeenkomsten en verschillen Een steile kust betekent, dat er sprake is van afslag. Net als aan de Nederlandse zijde vreet de Noordzee ook aan de ran den van East Anglia. Ten noorden van het dorp Caister-on-Sea balanceren tientallen zomerhuisjes op de rand van de afgrond; sommige ervan zijn nog vol optimisme 'for sale' gezet. Allerlei klassieke maatre gelen zijn al uitgeprobeerd, zoals palenrij- en, strekdammen, zwerfkeien, lage beton- dijkjes en bevordering van de duinvor ming. Zandsuppletie vindt hier plaats in de vorm van kunstmatige zandbanken, waarvan men hoopt dat ze als drempel en golfbreker kunnen fungeren. Of het tij daarmee werkelijk zal keren, is net als aan Neerlands kust nog een open vraag. De geschiedenis kent talloze parallel len. Zoals de kerktoren van Egmond aan Zee in de 18de eeuw zijn laatste jaren op het strand sleet, zo verging het twee eeu wen later ook de toren van Eccles, 10 kilometer noordwestelijk van Winterton. Zoals de kust benoorden Bergen aan Zee in de late middeleeuwen vele kilometers is teruggedrongen, zo verloor East Anglia zijn Winterton Ness, al is deze voormali ge kaap nog altijd een gevaarlijk punt vol ondiepten. En zoals de stormvloed van 1 Het strand ten noorden van Great Yarmouth. februari 1953 dood en verderf in de Delta heeft gezaaid, zo is de zee ook door de smalle Engelse duinen ingebroken in de Broads, waar een enorme ravage werd aangericht - niet voor het eerst, maar voorlopig wel voor het laatst. Een toponiem als 'ness', zoals hier vóór genoemd, komt ons vertrouwd voor, al is de Nes waarnaar de Bergense Nes- dijk is genoemd slechts een bescheiden landtong geweest in een ondiep binnen meer. Het gaat hier niet om vernoeming; het woord komt in heel Noordwest- Europa in eenzelfde soort betekenis voor. Echt Nederlandse namen zal men tussen Great Yarmouth en Winterton niet aan treffen, dit in tegenstelling tot die van Deense herkomst. Onder Knud de Grote is het noordoosten van Engeland vrij intensief gekoloniseerd, wat binnen deze zogeheten Danelaw tot honderden importnamen heeft geleid. Vooral de 19

Bergense kroniek | 1996 | | pagina 21