Hoe op Sanegeest een dienstmeid 'de vrijer werd gemaakt' H.J. Min In vroeger tijd kon iedereen via het gerecht van zijn woonplaats of de woonplaats van de tegenpartij aangifte doen van een vergrijp of onenigheid. Dit gebeurde in het rechthuis en werd door de secretaris bijgeschreven in de boeken, die 'Holle van het Gerecht' werden genoemd. Er zijn tientallen van deze akten met belangrijke en minder belangrijke gebeur tenissen. Hier volgt een zaak uit 1757. Op 19 oktober 1757 verscheen voor het gerecht van Bergen Anna Sijmons, wedu we van Gerritsz. Bakker, wonende op de Goorn bij Avenhorn. Zij kwam als moe der van en voogdes over haar minderjari ge dochter Maartjc Jans Bakker, die op Sanegeest in betrekking was, haar beklag doen over Garbrand Pietersz. 'tot Sane geest op Bergen woonachtig'Hij had vanaf de tijd dat haar dochter daar kwam wonen 'haar aangezogt en de vrijer ge maakt' en onder de belofte met haar te zullen trouwen 'haar dogter zoo verre gebragt, dat hij met haar vleeschelijk heeft geconverseert en zij ook geïmpreg- neert en bevrugt is geworden' Op 8 september 1757 was Maartje voortijdig bevallen van twee dochters die direct na de geboorte overleden. Niemand anders dan Garbrand Pietersz. was de vader, zoals zij haar moeder 'in barens nood hem erkent heeft'. De moeder van Maartje kwam voor haar dochter haar gelijk halen: het was toch wel de plicht van Garbrand Pietersz. om haar dochter te trouwen of haar ge schonden eer en de kraamkosten te ver goeden. Daartoe was Garbrand Pietersz. niet over te halen. Aangezien de moeder van Maartje geen geld heeft, verzoekt zij het gerecht van Bergen 'haar gelieven te verleenen admissie om gratis of pro deo door advocaat en procureur te mogen werden bedient'. Het verzoek is onderte kend door P. de Lange, procureur. De beslissing van het gerecht luidt als volgt: 'Schout en schepenen der heerlijk- heijt Bergen in Kennemerland, gezien en geëxamineerd hebbende deze nevenstaan de requests en gelet op de reedenen daar inne gemelt, accorderen der suplianten haar versoeken verleenen dienvolgens aan haar admissie om gratis of pro deo ten desen door advocaat en procureur te mogen werden bedient. Actum op onsen Raadhuijs den 19 october 1757', onderte kend door Adriaan Vlaring, de toenmali ge secretaris. Dus de moeder van Maartje kan op kosten van de gemeenschap proberen haar gelijk te halen. Vervolgens vraagt de pro cureur aan het gerecht van Bergen toe stemming om uit haar naam de procedure voor Anna Sijmons Bakker op de rol te mogen brengen. Omdat Garbrand Pietersz. volgens de toenmalige wetgeving eveneens minderjarig is, wordt zijn vader als gedaagde opgeroepen. Geschonden eer? Procureur P. de Lange voert in zijn be toog aan, dat Maartje Jans Bakker vanaf de tijd dat zij op Sanegeest is komen wonen door Garbrand Pietersz. is 'aan- gesogt en de vrijer gemaakt' en dat hij haar, niettegenstaande haar tegenzin, met zijn trouwbelofte heeft weten te misleiden. De Lange zegt vervolgens, dat het toch wel de piicht van Garbrand Pietersz. was geweest om volgens zijn beloften met Maartje te trouwen of haar geschonden eer en de kraamkosten te vergoeden. De procureur eist daarom dat Garbrand Pietersz. zal worden veroordeeld haar te trouwen. Bij het weigeren daarvan vraagt de procureur een schadevergoeding: voor de geschonden eer een som van honderd envijftig gulden en voor de kraamkosten vijfenzeventig gulden. Dat was een hoop geld in die dagen toen men voor vijftig a honderd gulden al een huis kocht. Op 16 november worden voor het gerecht Pieter Garbrandsz. en zijn zoon Garbrand gehoord. Garbrand verklaart, dat Maartje hem en zijn moeder meerma len heeft verteld dat zij de leeftijd van vijfentwintig jaar reeds lang was gepas seerd. Maartje had dus wijzer en verstan diger moeten zijn dan Garbrand die net eenentwintig was (Garbrand was gerefor meerd gedoopt op 4 september 1736 te Bergen als Germert, zoon van Pieter Germertz. en Antie Krelis). Hij ontkent niet de vader te zijn maar wel de manier waarop het volgens haar was gebeurd. Hij bevond zich omtrent de gepasseerde maand mei 'op sekere Kronevat'. Toen hij, 'verheugt sijnde door den drank', naar huis ging was Maartje hem vanachter 'ingelopen' en had hem, 'die niet alleen veel jonger is van jaren maar ook in veel opsigte onkundiger dan Maartje, gelief- koost en tot zijn leedwesen) zoo verre gereduceert en geïnstrueert dat hij met haar eenige vleesselijke wellusten hadde gepleegt'. Dus een heel ander verhaal dan de moeder van Maartje heeft verteld. Maartje had hem zelfs meerdere malen verzekerd dat er geen kind van kwam en dat het immers onmogelijk was te bepalen wie de vader zou kunnen zijn, indien er toch een kind van zou komen. Afgewezen, en daarna... De eis van procureur De Lange werd niet ontvankelijk verklaard en de eiseres moest de kosten betalen. Was dit nu het eind? Nee, want wat zien we in de trouwboeken: 'Op 14 janu ari 1759 trouwt Maartje Jans Backer met Garbrand Rancke', en in de doopboeken zien we op 16 november 1759 gedoopt worden 'Pieter, zoon van Gerbrand Pieterze en Maertje Jans', op 29 juli 1761 gevolgd door een tweeling 'Crelisje en Anna'. We hebben hier toch duidelijk te maken met ons 'verliefd of verleid' stelle tje van Sanegeest! Er volgt nog een aantal kinderen: Anna op 7 oktober 1763, Anna op 27 december 1765, Jan op 20 mei 1767 en Duijfje tenslotteop 17 februari 1769. Maartje Jans overleed op 24 april 1784, als vrouw van Garbrand Pietersz. Ranke. Bron Oud-Rechterlijk Archief Bergen, inv. nr. 2161. Doop-, Trouw- en Begraafboeken van Bergen NH. poli: mf VHtwiifiA ftin 17

Bergense kroniek | 1996 | | pagina 19