Schieten voor het plezier (Ju'te hoop I In 1958 besloten de schutters van 'De Vrijheid' deel te nemen aan een voetbal toernooi! Bij 't Wapen van Bergen aan de Breelaan hoek Vijverlaan, waar toen hun schietbanen waren, scheepten ze zich in op de 3-wielige motorlorrie die Gerrit Boltjes van Van Gend Loos in gebruik had. Ze waren uitgedost in quasi-echte voetbaltenue'tjes en een kartonnen schiet schijf met 5 'visuelen' voor de buik. Een aantal leden van de drumband van Ber gens Harmonie begeleidde de 'gouden ploeg' onder tromgeroffel naar het BSV- terrein aan de Oudtburghweg. Op de wagen zit behalve Gerrit Boltjes, Piet van Campenhout van 't Wapen van Bergen. Staande v.l.n.r.: Kees Vrasdonk, die als hulpkracht zou worden ingezet, Joop Rose, Bouke Boorsma, Dick Min, Jan Abbo, Siem Rose, Huub Verweij, Hannes Dekker, Rein Beukers, Cor de Haan, Henk Groene- woud en Siem Gieling. De 'muziek' v.l.n.r.: Fedde Schoorstra, Joost Min, een jonge trommelaar, Piet Tiebie, Dick Kers, René Kuijs en Han Wellerdieck. be-waard gebleven. Een ervan werd in de 'Bergense Kroniek' nr. 2/1994 op blz. 23 gepubliceerd, de andere prijkt op de voorgaande bladzijde. Op 15 januari 1925 werd aan het ge meentebestuur een brief verzonden, onder tekend door de voorzitter W.J. van de Steen en de secretaris J.C. Leijen, waarin het besluit van de vereniging om zich te ontbinden, werd meegedeeld. Toch is het bestuur 'blijven zitten', want 7 jaar later, op 6 oktober 1932, wordt het vaandel van 'Diana' aan het gemeente museum 'Het Sterkenhuis' geschonken. W.J. van de Steen, J.C. Leijen, P. Lief hebber, J.C. Punt en P. Roozing doen de schenking in een brief onder de volgende voorwaarden: 1. Het vaandel mag nimmer worden ver kocht of aan een andere vereniging over gedaan. 2. Bij het ontbinden van het museum of opheffing heeft het bestuur of bestuurslid het recht het op te eisen zo ver zij nog in leven zijn. Zijn de bestuurders allen over leden, dan behoort het vaandel met drie en twintig medailles in eigendom van het Museum te Bergen. Het vaandel is thans in beheer bij de secretaris van de Schietvereniging 'De Vrijheid', Willem Beemsterboer. Op de penningen en medailles lezen we welke prijzen waar behaald werden. De schutters van 'Diana' haalden vijf keer een eerste prijs. Natuurlijk werd het meest aan concoursen in Noord-Holland deelgenomen, maar men reisde ook naar Loosduinen, Nijmegen en Rotterdam. Genoemd mag hier nog worden dat de Bergense geneesheer Th. van Pelt mees- ter-schutter was. Veertig jaar 'De Vrijheid' Het schieten voor het plezier was met de ondergang van 'Diana' nog niet afgelo pen! Na de Tweede Wereldoorlog ont stond in Nederland de 'Reserve Rijks politie'. Deze was ondergebracht in het Nationaal Instituut Steun Wettig Gezag (SWG) en had als doel in bijzondere geval len het tekort aan beroepspolitieagenten te ondervangen. Vrijwilligers uit de bur gerij vervulden dan een aantal algemene politietaken bij festiviteiten, calamiteiten en andere gebeurtenissen. Ze waren ver plicht te zamen met leden van de rijkspo litie te oefenen in het omgaan met wapens, in het bijzonder met karabijnen. In Bergen, dat al in 1948 een plaatse lijke commissie SWG had, waren vooral middenstanders, veehouders en over het algemeen zij die een jachtacte hadden, lid van deze commissie. In 1951 is de Ber gense afdeling in een impasse geraakt. v hotel cafe 4 restaurant 10

Bergense kroniek | 1996 | | pagina 12