terrein achter de 'Rustende Jager'. Het be stond in het schieten op houten vogels met uitgespreide wieken, die op een hoge paal bevestigd waren'Wanneer deze folklo ristische activiteit zich in Bergen afspeelde en hoe lang ze zich heeft voortgezet, ver meldt mevrouw Van Reenen helaas niet. Met de komst van de Bataafse repu bliek in 1795 ontstond een centraal over heidsgezag, dat een eind maakte aan de plaatselijke milities. De Wet op de Nationale Militie uit 1814 voorzag in de op-richting van een nationaal leger. Dat leger bestond uit vrijwilligers, aangevuld met lotelingen, burgers die door het lot waren aangewezen tot verdediging van het vaderland. Met de Wet op de Schutterijen van 11 april 1827 werd de oude situatie gedeeltelijk hersteld. Gemeenten boven de 2500 inwoners werden verplicht tot instelling van een plaatselijke dienstdoen de schutterij. Voor de kleine gemeenten hoefde geen aktieve schutterij te functio neren; daar sprak men van de rustende schutterij. Omdat er toch mensen waren die graag sportief wilden schieten,verrezen rond 1890 schietverenigingen als padde stoelen uit de grond. Het schieten - nu met een geweer - werd liefhebberij. 'Diana' Op 17 december 1894 werd in Bergen de schietvereniging 'Diana' opgericht, ge noemd naar de Romeinse godin van de jacht. Er zijn jaren geweest dat de vereni ging hulp kreeg van 'militaire onderwij zers' om de leden beter te bekwamen in de schietsport. Er werd op twee banen geschoten, op de plek waar thans de Volkshogeschool 'De Zandhoeve' staat. Jacob van Reenen, burgemeester van Bergen, was eigenaar van dit terrein. Hij was ook de bescherm heer van de vereniging. Later werd dit terrein verkocht aan de 'Indischman', Isaac Willekes MacDonald, die het na 1924 niet meer beschikbaar stelde aan 'Diana'. Het was moeilijk op een andere plek schietbanen aan te leggen. Daarom besloot men de vereniging op te heffen. Van 'Diana' zijn twee groepsfoto's n Deze foto van het bestuur van 'Diana' is waarschijnlijk in 1919 genomen ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van de vereniging. We zien v.l.n.r. meteen feest- bloem in het knoopsgat: Willem J. van de Steen, voorzitter, Piet Roozing, vice-voor- zitter, Jan C. Punt, 2e secretaris, Jan C. Leijen, secretaris, Peter Liefhebber, pen ningmeester, en Piet (van IJs) Oldenburg. Op de achtergrond het pand van de huidi ge slagerij Vis op de Breelaan. 9

Bergense kroniek | 1996 | | pagina 11