Schieten voor het plezier F. Klok M.P. van de Graaf Op 'De Nachtwacht' of 'Het corporaal- schap van kapitein Banning Cock', Rembrandts beroemdste schilderij, staat een compagnie schutters met buksen, lan sen en vaandels. De schutters, zoals die veelal staan afgebeeld op schuttersstuk ken, behoorden tot de gegoede burgerij, ze waren de officieren en vaandeldragers (vaandrigs) van de compagnieën der ste delijke schutterij. De afbeelding door Rembrandt van de hele compagnie met zowel officieren als manschappen was echter niet gebruikelijk. In de periode van ca. 1580-1795 had de schutterij zich ontwikkeld tot een ste delijk instituut, dat vooral tot taak had rust en orde te handhaven, Daartoe was elke stedeling tussen de 18 en 60 jaar schutterplichtig, zij het dat men zich in bepaalde gevallen kon vrijkopen. Het ontstaan van de schutterij voert terug tot het begin van dc 15e eeuw en houdt verband met ontwikkelingen op militair gebied. Toen pijl en boog (hand boog, voetboog) van steeds meer belang werden bij oorlogvoering, ontstond de behoefte om in groepsverband burgers in de omgang met dergelijke wapens te oefe nen. Zo ontstonden strak gereglementeer de schuttersgilden, die een belangrijke rol speelden in het sociale en culturele leven. Zij luisterden allerlei feestelijke gebeurte nissen op en kenden een rijk broeder schapsleven. Hoogtepunt van het schut- tersleven was het papegaaischietcn om streeks Pinksteren. Door alle schutters werd op een houten vogel op staak of boom geschoten. Degene die als eerste de vogel er afschoot, werd tot koning van het gilde uitgeroepen en genoot een jaar lang allerlei voorrechten. Een schuttersgilde heeft Bergen nooit gekend, maar wel werd er voor het ple zier geschoten. Mevrouw van Reencn- Völter schrijft er het volgende over: 'Een groot genoegen was voor de jongemannen het gaaischieten, dat zowel bij bijzondere gelegenheden als ook tijdens de kermis in augustus (die daarom ook wel gaaischot genoemd wordt) plaats vond, vooral op het 1 1 Gaaischieten, vroeger een geliefde vorm van ontspanning en wedijver. s

Bergense kroniek | 1996 | | pagina 10